Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 12:05
 
25. DÖNEM POMEM POLİS ALIMLARINDA SON DETAY
Türkiye'de binlerce vatandaş polis alımı ile ilgili bilgileri merakla bekliyor. İçişleri Bakanı 25. dönem POMEM polis alımı hakkında paylaşımlarda bulunmuştu ve polis alımı süreci hakkında merak edilenlere cevap vermişti. İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada 24. dönem POMEM polis alımının ardından 25. Dönem POMEM ilanının yayımlanacağını ve 25. dönem için POMEM'de 10 bin polis alımı yapılacağını belirtti. Sadece POMEM müracaat tarihleri henüz belli olmadı. Peki EGM 10 bin polis memuru alımı müracaat şartları ne olacak?
- Haberi
25. DÖNEM POMEM POLİS ALIMLARINDA SON DETAY

 

Polis vazife ve salahiyet kanunun 1.maddesine göre Polis, asayişi amme, şahıs, tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini korur. Halkın ırz, can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatini temin eder.

 

25. DÖNEM POMEM POLİS ALIMLARINDA SON DETAY

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu , Geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada 24. dönem POMEM polis alımının ardından 25. dönem POMEM ilanının yayımlanacağını ve 25. dönem POMEM 'de 10 bin polis alımı yapılacağını söyledi. Bu açıklamanın ardından Soylu Habertürk 'e konuk oldu ve 25. dönem POMEM polis alımı tarihi ile alım şeklini söyledi.


25. DÖNEM POMEM BAŞVURU TARİHLERİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada 24. dönem POMEM polis alımının ardından 25. dönem POMEM ilanının yayımlanacağını ve 25. dönem POMEM'de 10 bin polis alımı yapılacağını belirtti. Ancak POMEM başvuru tarihleri henüz belli olmadı.

 

BAZI ŞARTLAR DEĞİŞECEK

Süleyman Soylu yaptığı açıklamada ön lisans için KPSS 'nin 65 'e düşürülebileceğini , renk körlüğü konusunda da bazı düzenlemeler yapılabileceğini söyledi.

.


PÖH ALIMINDA SON DURUM NEDİR?

Bakan Soylu özel harekat polisi alımı ile ilgili yaptığı açıklamada kadınlara sözü olduğu ve kadın PÖH alımı yapılacağını söyledi. Ancak EGM bünyesinde ciddi bir PÖH eksiği olmadığını söyleyen Soylu, PÖH alımlarının bundan sonra meslek içinden alınacağını söyledi. Bakan Soylu , PÖH olmak isteyen adaylara polis memuru olmalarını ve meslek içinden özel harekat polisi olmalarını tavsiye etti.

 

PEKİ YAŞ VE KPSS ŞARTI DEĞİŞECEK Mİ?

Adaylar, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından düzenlenen 2017 ve 2018 KPSS puanlarının en az 50 puan olması talebinde bulunuyorlar.Ancak bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığı tarafından resmi bir açıklama gelmedi.

 


YAŞ ŞARTI DEĞİŞECEK Mİ?

Adaylar yaş şartını ise 18 ile 35 yaş arasında olmasını istiyorlar ve 35 yaşında olan adayların iş bulamama sorunlarına yönelik olarak EGM bünyesinde polis olarak görev almak istediklerini belirtiyorlar. Bu konuda da Emniyet Genel Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılmadı.

 

POMEM BAŞVURU AŞAMALARI NELER?

Polis olmak isteyen ancak başvuru aşamaları ve işlemleri hakkında net fikir sahibi olmayanlar için, Pomem giriş başvurusunda uygulanması gerekenleri ve sırayla hangi adımların yapılması gerektiğini anlatacağız. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, Pomem ve Paem ikisi de lisans mezunu öğrencileri kabul ettiği için başvuru şartları hemen hemen aynıdır. Bunun yanında Pomem son alım yılı itibariyle ön lisans mezunu adaylardan da alımlar yapmaya başladı. Yani hem lisans hem ön lisans mezunları Pomem başvurusunda bulunabilirler. Şimdi sizler için sırasıyla Pomem başvurusunda bulunacak adaylar için uygulanması gereken adımları teker teker anlatalım;

- Pomem başvurusunda bulunacak adayların ilk yapması gereken şey KPSS sınavına girmek olmalıdır. KPSS P3 puan türünden lisans mezunlar en az 60 puan almalıdır. Ön lisans mezunları ise 70 puan ve üzerialmalıdır. Burada dikkat edilecek husus bu puanların baraj puan olduğu gerçeğidir. Siz ne kadar yüksek puan alırsanız Pomem tarafından kabul edilme ihtimaliniz o kadar artar. 1 Puanın bile bu sınavda önemli olduğunu unutmadan hareket etmelisiniz. Size tavsiyemiz KPSS sınavına çok iyi şekilde hazırlanmanızdır.

- KPSS sınavından sonra açılacak olan başvurular için pa.edu.tr adresine girip ön başvurunuzu yapmanız gerekmektedir. Unutmayın başvuru tarihinden önce yapılmış olan son 2 KPSS puanı kabul edilmektedir. Örneğin siz 2018 yılı için yapılacak olan Pomem başvurusunda bulunabilmek için 2017 yılında yapılmış olan ve 2018 yılında yapılacak olan KPSS sınavları esas alınır. Yani 2016 yılında almış olduğunuz KPSS puanı 2018 itibariyle geçerli olmayacaktır. Şu ince detayı da bildirmekte fayda var, eğer Pomem başvuruları 2018 KPSS sınavından önce yapılsaydı, o zaman da 2016 ve 2017 KPSS sınav sonuçları etkili olacaktı.

- KPSS sınavını başarıyla geçtiniz ve sizden istenilen baraj puanlardan daha yüksek puan aldınız, aynı zamanda Polis Akademisi resmi internet sitesinden ön başvuru da yaptınız. Bundan sonra yapmanız gereken başvuru yerinizin neresi olacağını beklemektir. Polis Akademisi tarafından başvuru yeriniz açıklandıktan sonra da sizden istenilen evraklarla birlikte şahsi olarak gidip başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

- Belgelerinizi tamamlayıp başvuru yerinize size belirtilen gün ve saatte Evraklarınızı görevlilere teslim ettiniz. Son aşamada yapmanız gereken ön sağlık mülakatı, fiziki yeterlilik mülakatı ve sözlü mülakatsınavlarını geçmek olmalıdır. Bu mülakatların içeriği ve sizden istenilen şartlar hakkında aşağıda daha detaylı bilgiler bulacaksınız. Bahsettiğimiz mülakatların tamamını başarıyla geçen adaylar için de yapılacak tek şey sınav sonuçlarının duyurulmasını beklemek olacaktır.

- Sınav sonuçları açıklandığında eğer sınavı kazandıysanız ve Pomem eğitimi görmeye kabul edildiyseniz sizlere kazandığınız okul ve intibak tarihleri iletilecektir. Kazandığınız okula gidip 2 hafta kadar süren intibak eğitimini de başarıyla geçmişseniz 1 haftalık izinle evinize yüklenme senedi imzalamaya gideceksiniz. Bu 1 haftalık süreçten sonra da kazandığınız okula gidip asıl eğitim öğretime başlayacaksınız.


Pomem Başvurusu İçin Adaylardan İstenilen Şartlar

- Polis olmak için Pomem başvurusunda bulunacak adayların karşılaması gereken çeşitli yeterlilikler vardır. Bu yeterliliklerin tamamını karşılayıp Polis Akademisi tarafından istenilen tüm şartlara uygunsanız Pomem başvurusunda bulunabilirsiniz. Şimdi sırasıyla polis olmak isteyen adaylar için Pomem başvurusu adımlarını sizler için sıralayalım;

Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Pomem başvurusunda bulunabilir. Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklular veya yurtdışında yaşayıp Türk asıllı olan ancak vatandaşlıkları bulundukları ülkede olan adaylar başvuruda bulunamazlar.

Sadece 18 yaşını dolduran ve 30 yaşından gün almamış adaylar başvuruda bulunabilir.
Pomem başvurusunda bulunmak isteyen adaylar lisans ya da ön lisans mezunu olmak zorundadırlar. Yani üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden veya 2 yıllık bölümlerinden herhangi birini bitirmiş olmanız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı değişkenler mevcuttur. Lisans mezunları ve ön lisans mezunları arasında alımlar arasında sayı farkı vardır. Örneğin son Pomem alımlarında 13 bin kişi alınmıştı bunun 8 bin tanesi lisans mezunu adaylardan oluşuyordu. Yani lisans mezunu bir aday olmanız Pomem tarafından kabul edilmek için işinizi daha kolaylaştıracaktır. Bayan aday alım sayısının erkek adaylara oranla hayli düşük olması sebebiyle bayanların özellikle KPSS sınavından daha yüksek puan almaları kendileri adına iyi olacaktır. Bu yıl yapılan resmi açıklamaya göre lisans ve ön lisans mezunu toplam 10 bin aday alımı yapılacağını da buradan adaylara aktaralım.

KPSS sınavından istenilen baraj puan ya da daha yüksek bir puan almak gerekmektedir. Her yıl Pomem için belirlenen KPSS baraj puanı Polis Akademisi tarafından duyurulmaktadır. Bu yıl için lisans adaylarının 60 ön lisans adaylarının 70 baraj puan uygulamasına tabi tutulacağını tahmin ediyoruz. Adayların silah taşımaya yönelik herhangi fiziki ya da hukuki bir engeli bulunmamalıdır. Emniyet Teşkilatı'nın belirlemiş olduğu sağlık şartlarına uygun olmak, polisliğe engel olacak herhangi bir sağlık probleminin bulunmaması gerekmektedir.

Boy şartı erkekler için en az 167 cm bayanlar için ise en az 162 cm olmalıdır. Ayrıca adayların boylarıyla uyumlu vücut kitle endeksine sahip olmaları gerekir. Yani fazla kilolu ya da aşırı zayıf olmamak gerekmektedir.

Kasten işlenen suçlardan ötürü bir yıl ya da daha uzun süreli hapis cezası almış olan adaylar başvuruda bulunamazlar. (Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse dahi bu şart geçerlidir.) Devletin güvenliğine karşı suçlar, sahtecilik, dolandırıcılık, anayasal düzene karşı suçlar, zimmet, rüşvet, sahtecilik, hileli iflas, güveni kötüye kullanma, kaçakçılık, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar ve suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama.

Takvim

Kaynak: Editör:
Etiketler: 25., DÖNEM, POMEM, POLİS, ALIMLARINDA, SON, DETAY,
Yorumlar
Haber Yazılımı